Klinikinis atvejis: dešiniojo bronchų medžio kraujo krešulys

Į intensyvios terapijos skyrių, dėl lėtinio širdies nepakankamumo paūmėjimo, buvo stacionarizuotas 36 metų vyras. Iš anamnezės žinoma, kad pacientas serga širdies nepakankamumu, kai išstūmimo frakcija 20%, implantuotas bioprotezinis aortos vožtuvas, atliktas endovaskulinis aortos aneurizmos stentavimas bei implantuotas širdies stimuliatorius esant visiškai atrioventrikulinei blokadai.

Ūminio širdies nepakankamumo gydymui buvo įvestas kairiojo skilvelio pagalbinis prietaisas „Impella“, sisteminei antikoaguliacijai pradėta nuolatinė heparino infuzija. Po savaitės pacientui pasireiškė mažos apimties hemoptizės (kosėjimo krauju) epizodai, stiprėjantis kvėpavimo nepakankamumas, taikyta oksigenoterapija naudojant didelės tėkmės nosines kaniules (20 l/min O2). Kosulio priepuolio metu pacientas iškosėjo taisyklingos formos dešiniojo bronchų medžio kraujo krešulį. Dešinysis bronchų medis susideda iš trijų segmentinių šakų viršutinėje skiltyje (mėlynos rodyklės), dviejų segmentinių šakų vidurinėje skiltyje (baltos rodyklės) ir penkių segmentinių šakų apatinėje skiltyje (juodos rodyklės). Pacientas buvo iškart intubuotas, atlikta bronchoskopija, kurios metu nustatytas nedidelis kraujo kiekis dešinės apatinės skilties bazilarinėse šakose. Po dviejų dienų pacientas buvo ekstubuotas ir daugiau hemoptizės epizodai nepasikartojo.

„Mes apstulbome“, – leidiniui „The Atlantic“ pasakojo pacientą gydęs širdies ir plaučių chirurgas Georgas Wieselthaleris, dirbantis Kalifornijos universitete. –Šitokį atvejį sunku įsivaizduoti, tai labai, labai reta.“ Medikas G. Wieselthaler sakė, kad šiuo atveju pacientas sirgo infekcija, dėl kurios padidėja baltymo fibrinogeno, dalyvaujančio krešulių formavimesi, koncentracija kraujyje. Dėl didesnio fibrinogeno kiekio susiformavo didžiulis krešulys ir nesuiro, kai vyras jį iškosėjo. 

Deja, bet praėjus savaitei po ekstubacijos pacientas mirė dėl širdies nepakankamumo komplikacijų (tūrio perkrovos ir prasto širdies minutinio tūrio), nors jam ir buvo įvestas kairiojo skilvelio pagalbinis prietaisas „Impella“.

Dešiniojo bronchų medžio kraujo krešulys
Woodard GA,Wieselthaler GM. Cast of the Right Bronchial Tree. N Engl J Med. 2018 Nov 29;379(22):2151. doi: 10.1056/NEJMicm1806493. PMID: 30485771.
Written by Žilvinas Krivickas